Го прашавме GPT чатот што знае за Скала » SKALA School
Скала - GPT- чат - Skala School

Го прашавме GPT чатот што знае за Скала

653 Comments off Инфо

Седнавме со мегапопуларниот чат GPT на муабет, да ни каже што знае за нас. За некои работи имаше чуено, но за други мораше да го дополниме…

Прашавме: Можеш ли да ми кажеш нешто повеќе за Скала?

GPT:  Да, Скала е приватна образовна институција која се наоѓа во Скопје, Македонија. Основана е во 2015 година со цел да обезбеди висококвалитетно образование во областа на дигиталните уметности и дизајн.

СКАЛА: Приватни сме, образовни сме, неформални сме. Точно. Но, имаш мала грешка во датумот. Скала постои уште од далечната 2012та година, во првите години како „Џолев и уметностите“ за подоцна да се ребрендира во „Скала School“.

GPT: Скала нуди тригодишни Академии за дигитални уметности и дизајн, како и кратки курсеви и работилници за графички дизајн, моушн дизајн, веб дизајн и анимација.

СКАЛА: Овде ќе треба да те дополниме; GPT: нашите Академии се едногодишни, а некои од нив се и единствени по својата програма. Моушн дизајн и анимација ги покриваме на Академијата за визуелни уметности , веб дизајн е дел од Aкадемијата за UX/UI + дизајн која е единствена на пазарот кадешто се изучува и веб-девелопмент и Word Press. Најпопуларната во моментов е Академијата за графички дизајн, а ексклузивни и единствени на пазарот се Академијата за моден дизајн, Академијата за фотографија и Академијата за ентериер и продукт дизајн.

На часовите на нашите Академии се здобивате со теоретско, но и практично знаење и имате шанса да учите од врвни професионалци во областа.

GPT: Наставната програма во Скала е дизајнирана да им обезбеди на студентите силна основа во дизајнот и техниките, како и практични вештини и искуство во индустријата – стандарден софтвер и алатки. Академиите се менторираат од искусни професионалци кои работат во областа кои се посветени да им обезбедат на студентите сеопфатно и практично образование.

СКАЛА: За сѐ овде си во право, GPT. Ние им обезбедуваме на нашите студенти соодветна опремени фото и видео студио, како и модно атеље и сите потребни услови за работа за секоја од Академиите.

Евентуално би те поправил овде: Нашите ментори не се само најискусни, туку се едни од најдобрите во неформалната образовна заедница!

ПОГЛЕДНИ ПОВЕЌЕ ЗА СИТЕ 6 АКАДЕМИИ ЗА ДИЗАЈН [ТУКА]

GPT: Покрај своите академски програми, Скала организира и различни настани, вклучувајќи работилници, семинари и изложби, кои имаат за цел да промовираат дигитална уметност и дизајн во Македонија и регионот. Скала исто така соработува со локални и меѓународни компании и организации, обезбедувајќи им на студентите можности за пракса, проекти и други активности поврзани со индустријата.

СКАЛА: Апсолутно си во право! Единствени сме во организирањето настани, студентски изложби и работилници, како и презентации на студентите пред компаниите. Те информирам дека и нашата студентска платформа „Скала Магазин“ е активна и единствена исто така по својата отвореност и достапност за сите студенти кои работат и сакаат да се вклучат во градењето на заедницата и содржината.

GPT: Севкупно, училиштето Скала е важна институција за развој на дигитални уметности и образование за дизајн во Македонија, и им дава на студентите вредна можност да продолжат со кариерата во оваа динамична и брзо развивачка област.

СКАЛА: Секако GPT: Тоа ни е најважно! Не заборавај дека освен што им нудиме на студентите можност за учење, презентација пред компании, искуство на пракса и вработување, тие ја имаат и „Скала Магазин“ платформата на која можат да се себепромовираат, вмрежуваат и поддржуваат со креативната заедница.