SKALA School

НАШИ СТАТИСТИКИ

Години

10+

Програми

30+

Ментори

50+

Учесници

3500+

АКТУЕЛНИ КУРСЕВИ

ФОТОГРАФИЈА

ФОТОГРАФИЈА

By: draginov Date: Авг 02, 2022
Курсот по фотографија ќе се оддржи по 25-ти пат под менторство на фотографот Драги Неделчевски во соработка со младиот, плоден и популарен фотограф Антонио Станков.

Во текот на курсот учесниците креативно ќе ги искористат вредностите на фотографијата од технички, ликовен и драматуршки аспект, преку:  

  ТЕХНИЧКИ КАРАКТЕРИСТИКИ

• Креативно служење со техничките можности: бленда, експозиција, исо, баланс, стилови, објективи, формати…

• Компјутерска обработка: ADOBE Photoshop.  

  ЕСТЕТСКИ КАРАКТЕРИСТИКИ

• Техничка разработка на светло: амбиентално (топло/ладно), студиско (блиц), екстериерно (ден/ноќ)…

• Креативна поставка на композиција: форма, простор, перспектива, линија. Претставување на ликовни елементи и принципи: фокус, боја, контраст, текстура, ритам.  

  ДРАМАТУРШКИ КАРАКТЕРИСТИКИ

• Пристап кон фотографијата: методолошки развој на концептуална фотографија.

• Техника: пристап кон објект, комуникација, право, етика.  

  + По завршување на секој час, учесниците добиваат текстуален и илустративен материјал од работната тематика

ПОЧЕТОК:
25.03.2023
No student enrolled €285.00
5196 Comments off
ФИЛМ И ФИЛМСКИ АКТЕР

ФИЛМ И ФИЛМСКИ АКТЕР

By: begovska Date: Авг 02, 2022
Обуката за филм и филмски актер, која ќе се одржи по дваесетти пат, е под менторство на режисерката Теа Беговска, во соработка со филмскиот режисер Дејан Џолев, универзитетски професори, професионални актери, режисери, театролози, филмски работници…ЦЕЛ: Секој од учесниците ќе биде дел од практичен актерски процес во кој ќе бидат реализирани 10 кратки филмски етиди со професионална филмска екипа, кои подоцна ќе имаат своја филмска премиера во „Кинотека на Македонија“.Секој учесник ќе добие сертификат за успешно реализирана програма „Обука за филм и филмски актер“, кастинг CV и кастинг фотографии.
ПОЧЕТОК:
02.04.2023
No student enrolled €240.00
3822 Comments off
ТЕХНИКИ НА КРОЕЊЕ И ШИЕЊЕ

ТЕХНИКИ НА КРОЕЊЕ И ШИЕЊЕ

By: katerinatosheva Date: Авг 02, 2022

Програмата „Курс за техники на кроење и шиење” е под менторство на искусната Катерина Тошева.

Сите (основни) материјали за потребите на програмата се вклучени во цената.

На крајот од осум неделната програма, учесниците ќе добијат сертификати за постигнатиот труд.

ПОЧЕТОК:
25.03.2023
No student enrolled €215.00
4415 Comments off
ЦРТАЊЕ И СЛИКАЊЕ

ЦРТАЊЕ И СЛИКАЊЕ

By: doro Date: Авг 02, 2022

ЗА СИТЕ ГЕНЕРАЦИИ КОИ САКААТ РЕКРЕАТИВНО ДА СЕ ЗАНИМАВААТ СО ЛИКОВНАТА УМЕТНОСТ!

Програмата е под менторство на Доротеј Нешовски, во соработка со ликовниот уметник Маргарита Симовска.

Учесниците на курсот ќе имаат можност да се запознаат со основите на ликовната уметност преку цртачките и сликарски техники. Ќе ги совладаат принципите на композиција, конструкција на поставка, визирање, градација, топли и ладни бои, тон и поделба на плановите преку користење на различни цртачки и сликарски техники зависно од желбата на партиципиентот и моменталната наставна содржина (молив, туш, акрилни бои, водени бои, четка, шпакла и слично).

ПОЧЕТОК:
26.03.2023
No student enrolled €185.00
3934 Comments off

ПОСЛЕДНИ НОВОСТИ

Добро утро креативци 3.0

ДОБРО УТРО КРЕАТИВЦИ 3.0

мај 25, 2023

И оваа година, нашата платформа Скала Магазин го организира големиот Скалаџиски празник „Добро утро креативци“ кој ќе се одржи во петок на 26 мај во Public Room. Скала Магазин по

Прочитај повеќе
Академија за графички дизајн/ Скала Школа за дизајн, Мартина, Do More

Ја „уживам“ целата привилегија на Академијата за графички дизајн – На пауза со Mартина од „DO:MORE“

мај 12, 2023

На пауза ѝ отидовме на работа, каде нѐ пречека нејзиниот симпатичен миленик, кученцето Фројд. Ни раскажа како ѝ поминува еден работен ден во маркетинг агенцијата DO:MORE, за клиентите и потребите

Прочитај повеќе
На пауза со Теа Клинчарова I Skala

Работам на комбинирање на различни парчиња облека, од Gucci до Calvin Klein – На пауза со Теа Клинчарова од „Stylitics“

мај 10, 2023

Секогаш сме среќни кога нашите алумни студенти ја пронаоѓаат работата која ги исполнува. Во овој случај, се работи за наша алумни студентка, Теа Клинчарова, која ни раскажа какво ѝ е

Прочитај повеќе
Студентски осврт сo Ирина, Андреј и Марија, студенти на Академијата за UX/UI+дизајн I SKALA

Студентски осврт сo Ирина, Андреј и Марија, студенти на Академијата за UX/UI+дизајн

мај 5, 2023

Разговаравме со нашите студенти Ирина Чабуковска, Андреј Стамевски и Марија Бежаноска, студенти на Академијата за UX/UI+ дизајн , за нивниот семестрален проект на предметот „UI дизајн“ под менторство на Дејан

Прочитај повеќе
Денес ни е роденден, славиме 11 години СКАЛА!

Денес ни е роденден. Продолжуваме да подаруваме.

мај 3, 2023

Школата за дизајн „Скала“ наполни 11 години од првиот оддржан час.  Ве каниме на 11 пишувачки парчиња стилизиран и илустриран текст на тема „Скала роденден“.  Ќе забележите различни формати, различни

Прочитај повеќе
Division ни „собра“ единаесет студенти од „Скала“ I Skala School

Division ни „собра“ единаесет студенти од „Скала“!

април 27, 2023

Цела генерација студенти од Скала-Школата за дизајн од Академијата за UX/UI+дизајн успешно ја почнаа својата работна позиција во дигиталната маркетинг агенција Division. Но, неколку од нив ни раскажаа за нивните искуства додека

Прочитај повеќе